Dotacje Recyklingu

Powtarzające się problemy związane z pogorszeniem wymiany mediów spowodowanych spadkiem lub zanikiem drożności kanałów przepływowych zraszalnika, przyczyniają się do spadku ich wydajności, a w wyniku tego koniecznością odstawienia urządzeń i dużymi stratami finansowymi.

Firma Cheminstal S.A. już w 2004r jako jedyna opracowała i opatentowała technologię regeneracji pakietów zraszalnika w chłodniach wentylatorowych i kominowych, (więcej na temat: regeneracja pakietów) a na koniec, dokładnie 20 Grudnia 2017r., Firma Cheminstal S.A. otrzymała wsparcie finansowe na realizację projektu z programu:

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020

Oś priorytetowa: I. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
Działanie: 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw
Poddziałanie: 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa

Tytuł projektu: „Opracowanie i wdrożenia innowacyjnej technologii recyklingu elementów zraszalników chłodni kominowych stosowanych w energetyce”

Wnioskowana kwota: 6.871.516,03
Koszt całkowity: 9.802.068,12

Projekt współfinansowany w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu i Rozwoju Regionalnego

Głównym celem projektu pn.: „Opracowanie i wdrożenia innowacyjnej technologii recyklingu elementów zraszalników chłodni kominowych stosowanych w energetyce” jest opracowanie innowacyjnej technologii ponownego wykorzystania odpadów z eliminatora unosu kropel oraz pakietów zraszalnika wykorzystanych w chłodniach kominowych oraz wentylatorowych. Prace B+R przeprowadzone w ramach niniejszego projektu doprowadzą do wtórnego zagospodarowywania odpadów pozyskanych z materiałów (w tym przypadku tworzyw sztucznych), skutkujących produkcją nowych wyrobów o oryginalnych cechach i właściwościach z uwagi na różną zawartość kamienia kotłowego, węglanu wapnia (CaCO3) w tworzywie. Wyroby z nowoopracowanych kompozycji polimerowych będą mogły być przetwarzane metodą wtryskiwania lub wytłaczania, co umożliwi tworzenie ponownie wytworów w postaci zraszalników chłodni kominowych, kompozytowych płyty ażurowych, wykonywanych z tworzyw wtórnych zawierających w kompozycji materiałowej odpowiednią ilość napełniaczy mineralnych - bez potrzeby ich dodatkowego wprowadzania.

Przedmiotowe prace B+R zostały podzielone na cztery etapy:

  1. Prace B+R w zakresie technologii rozdrabniania odpadów z tworzyw sztucznych.
  2. Prace B+R w zakresie technologii regranulacji odpadów z tworzyw sztucznych i badania właściwości regranulatów.
  3. Prace B+R w zakresie technologii wytłaczania z prasowaniem i zgrzewania płyt kształtowych.
  4. Badania demonstracyjne w skali prototypowej technologii wytwarzania poprzez wytłaczanie z prasowaniem innowacyjnych wytworów wielokomponentowych z tworzywa pierwotnego i wtórnego z recyklingu.

Wyniki przeprowadzonych prac B+R Wnioskodawca zamierza wdrożyć do własnej działalności gospodarczej. Ich zakładany rezultat, będzie krokiem milowym w zakresie recyklingu wspomnianych odpadów, w postaci zużytych paneli kominowych oraz zużytych pakietów zraszalnika, co pozwoli na znaczne ograniczenie liczby ich składowania.

Zapraszamy do częstego odwiedzania naszej strony i zapoznawania się z Aktualnościami.

Więcej na temat POIR: www.ncbr.gov.pl